କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ ଅତ୍ୟାଧିକ ତେଲ, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ନେବେ କେଶର ଯତ୍ନ

ଭୂବନେଶ୍ୱର, (ନାଗରାଜ ନ୍ୟୁଜ): ମହଙ୍ଗା ପ୍ରଡକ୍ଟ, ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ଓ ବହୁତ ତେଲର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଯଦି କେଶ ଝଡ଼ିବା ହ୍ରାସ ହୁଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହାର କାରଣ ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଲମ୍ବା ଓ ମୋଟା କେଶ ପାଇବା ଇଚ୍ଛାରେ ଆପଣ ଅତ୍ୟଧିକ ତେଲ ଚୁଟିରେ ଲଗାଉଛନ୍ତି କି? ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ହେୟାର ଅଏଲ ପ୍ରକୃତରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ କି? ବାସ୍ତବରେ କେଶକୁ ତେଲ ଦେବାବେଳେ, ଆପଣ ଏପରି କିଛି ଭୁଲ୍ କରନ୍ତି, ଯାହା କେଶ ଝଡ଼ିବାରେ କାରଣ ହୋଇପାରେ ।

କେଶ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ତେଲ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ମୂଳକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ । ଯଦି କେଶତେ ତେଲ ଲଗାଇ ସାରିବା ପରେ ଏହାର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଲାଭ ବଦଳରେ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କେଶରେ ତେଲ ଲଗାଇବା ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଟିପ୍ସ ରହିଛି, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ କେଶ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ –
କେଶରେ ତେଲ ଲାଗାଇବାର ଫାଇଦା
-ମସାଜ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିଥାଏ
-କେଶ ମୂଳରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ଏବଂ ପୋଷଣ ପାଇବ
-ଶୁଷ୍କତା ଦୂର ହେବ
-ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ସୁରକ୍ଷା
-କେଶ ଧଳା ହେବା ବନ୍ଦ ହୋଇଥାଏ
-ରୁପିରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳେ
-କେଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ

କେଶରେ ତେଲ ଲଗାଇବା ସମୟରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ

ଆଙ୍ଗୁଠି ବଦଳରେ କଟନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ – ଆଙ୍ଗୁଠିରେ କେଶରେ ତେଲ ଲଗାଇବା ଅଭ୍ୟାସକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ । ଏହି କାରଣରୁ, ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ, ହାଇଡ୍ରେସନ୍ ଓ ଅଏଲିଙ୍ଗର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଭ ମିଳିପାରେ ନାହିଁ । ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ହେୟାର ତେଲକୁ ସାମାନ୍ୟ ଗରମ କିମ୍ବା ଉଷୁମ କରନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ, କଟନକୁ ତେଲରେ ବୁଡ଼ାଇ ଭଲ ଭାବରେ ଚିପୁଡ଼ି ଦିଅନ୍ତୁ, ତା’ପରେ ଚୁଟିରେ କରନ୍ତୁ ।
କେଶକୁ ତେଲ ଲଗାଇବା ପୂର୍ବରୁ କମ୍ବ କରନ୍ତୁ- ତେଲର ବୋତଲ ଉଠାଇବା ମାତ୍ରେ ଏହାକୁ କେଶରେ ଲଗାଇବ ନାହିଁ । ପ୍ରଥମେ କମ୍ବିଂ ସାହାଯ୍ୟରେ କେଶକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସାଇଜ କରନ୍ତୁ, ତା’ପରେ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ ।

ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ- ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକମାନେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଯେତେ ତେଲ ଅଧିକ ଲଗାନ୍ତି, ସେତେ ଅଧିକ କେଶ ଉପକୃତ ହେବ । ଅତ୍ୟଧିକ ତେଲ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଛିଦ୍ରଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ, ଯାହା କେଶର ବୃଦ୍ଧିକୁ ବନ୍ଦ କରିଥାଏ । ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇଥର କେଶରେ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ ।

କେଶକୁ ଟାଇଟରେ ବାନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ- ତେଲ ଲଗାଇବା ପରେ କେଶକୁ କଦାପି ଟାଇଟରେ ବାନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ, କାରଣ ତେଲ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ନରମ ହୋଇଥାଏ । ଟାଇଟ୍ ବାନ୍ଧିବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ଝଡ଼ିପାରେ । ତେଲ ଲଗାଇବା ପରେ ସର୍ବଦା ଢିଲା ପୋନିଟେଲ କିମ୍ବା ବେଣୀ ତିଆରି କରନ୍ତୁ ।

ତୁରନ୍ତ କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ – ତେଲ ଲଗାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ବରଂ ଦୁଇରୁ ତିନି ଘଣ୍ଟା ପରେ ଏହାକୁ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଧୋଇବା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ସବୁବେଳେ ରାତିରେ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ, ଯାହାଦ୍ୱାରା କେଶ ପୂର୍ଣ୍ଣ ପୁଷ୍ଟିକର ହୁଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.